Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
4 luty 2015
Marta Wollek
1,030
jak poradzić sobie z lękiem? jak rozpoznać zaburzenia lękowe? jak skutecznie walczyć z lękiem?

Zaburzenia lękowe wywołane bywają przez szereg czynników, niekoniecznie związanych ze zdrowiem psychicznym. Duży wpływ przyczyn biologicznych jak i indywidualnych uwarunkowań np. przewlekłych chorób, może również wpłynąć niekorzystnie na rozwój podświadomych lęków.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często nie uzewnętrzniają swych odczuć, ponieważ łatwiej jest im problem zostawić tylko dla siebie, a ewentualne leczenie zmusiłoby ich do stawienia ‘czoła’ natrętnym lękom. Charakterystyczne objawy, które występują u osób z zaburzeniem lękowym to m.in. pojawiające się bez uprzedzenia ataki paniki, powodujące uczucie przerażenia i strachu – mogą im towarzyszyć również bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca czy zawroty głowy. Do najbardziej ogólnych przyczyn należy m.in. ciągłe zamartwianie się o codzienne sprawy i strach przed stratą czegoś wartościowego, a gdy myśli te stają się naprawdę uciążliwe mogą prowadzić do skrajnych chorób psychicznych i nadwyrężenia zdrowia fizycznego. Kolejnym niepokojącym sygnałem mogą być fobie, które dzieją się na; fobię społeczną oraz fobię specyficzną. Ta pierwsza dotyczy strachu przed sytuacjami społecznymi, budzi uczucie irytacji, niekiedy nawet ‘paraliżu’, a przede wszystkim braku pewności siebie w szerszym otoczeniu. Natomiast fobia specyficzna może dotyczyć przykładowo strachu przed szczurami, pająkami czy krwią. W kwestii ich wyeliminowania specjaliści mają podzielone zdania – jedni uważają, że próba leczenia może jedynie zaszkodzić choremu i spowodować przerzucenie lęków na inne obiekty, z kolei drudzy uważają, że warto podjąć eliminację fobii, jednak leczenie może być zarówno długotrwałe jak i niekoniecznie efektywne. Bardziej skomplikowane mogą być zaburzenia stresowe, spowodowane dramatycznymi przeżyciami, na wskutek których doznano urazu fizycznego lub psychicznego, a ten stał się źródłem powstałego i utrzymującego się lęku. Również zaburzenia obsesyjno-maniakalne, czyli ciągła obawa lub wątpliwość przed sytuacjami stwarzającymi pozorne niebezpieczeństwo, mogą być częścią zaburzeń lękowych. Powyższe przykłady są bardzo ogóle i u każdego mogą objawiać się bardziej lub mniej intensywnie, dlatego też w celu ich wyeliminowania należy skontaktować się ze specjalistą; psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. Jedynie słuszna diagnoza i fachowe porady pozwolą skutecznie radzić sobie z zaburzeniami lękowymi i przeciwdziałać ich powstawaniu.

About the author