Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
4 luty 2015
Marta Wollek
1,036
Czy sen może być świadomy?

Zgodnie ze statystykami świadomy sen (Lucid Dream) przeżywa co piąta osoba, przynajmniej raz w życiu. Najczęściej odbywa się to w sposób spontaniczny i niezamierzony, jednak istnieją także techniki, które pozwalają nabyć umiejętność wywoływania takiego snu.

Jako świadome śnienie określa się sen, w którym człowiek jest w stanie w pełni kontrolować jego treść, jest w nim obecny myślami i wpływa na bieg wydarzeń kierunkiem myśli, posiadając ponadto pełną pamięć zdarzeń ze swojego życia. Jest to najczęściej przyjemna forma snu, ponieważ doznania w jej trakcie bliskie są tym rzeczywistym, a jednocześnie zyskuje się „nadprzyrodzone” moce i siły, które na co dzień obserwowane są tylko w filmach z gatunku fantasy.

Osoby, które potrafią wywoływać u siebie taki stan określane są mianem oneironautów. Wolna wola podczas takiego snu może być wywołana przypadkowo, lub też w efekcie ćwiczeń oraz technik myślenia. Samodzielnie wzbudzana forma Lucid Dream to między innymi narzędzie psychoterapeutyczne, wykorzystywane do eliminacji koszmarów sennych i lęków, na drodze zwiększania samoświadomości.

Ze względu na genezę świadomego snu, dzieli się go na dwa rodzaje

  • DILD (ang. Dream Inducted Lucid Dream) – czyli świadomy indukowany sen, polega na uświadomieniu sobie faktu śnienia w trakcie snu, na podstawie odruchowych reakcji.
  • WILD (ang. Wake Inducted Lucid Dream) – sen indukowany jawą, w który przechodzi się z jednoczesnym pozostaniem w stanie świadomości lub tylko z chwilowym jej zanikiem.
About the author