Depresja jest zaburzeniem, które wykazuje tendencje nawracające. Dotyczą one ponad połowy osób cierpiących na nią w przeszłości, a im więcej jest przypadków powracania stanu depresji, tym bardziej wzrasta ryzyko kolejnych.
Bardzo ważne w przeciwdziałaniu nawrotom jest leczenie zaburzenia z pomocą specjalistów. Nieleczona depresja może ustąpić samoistnie po upływie 3-6 miesięcy, jednak ryzyko jej nawrotu w tym przypadku jest bardzo duże, zwłaszcza że jej głównymi objawami są zaburzone schematy myślenia oraz negatywny obraz własnej osoby.
Zarówno w przypadku pierwszego epizodu depresji, jak i w jej nawrotach, konieczne jest zgłoszenie się do psychiatry niezwłocznie po zaobserwowaniu początkowych objawów. Interwencja specjalisty pozwoli na zgaszenie problemu w zarodku. Ważne jest także, aby podczas pierwszego epizodu depresji nie zakończyć terapii farmakologicznej przedwcześnie. Zalecane jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych jeszcze przez kilka miesięcy od zaobserwowania widocznej poprawy stanu zdrowia. W przypadku nawrotu, leki te stosuje się przez ponad rok.
W zakresie profilaktyki wystąpienia powrotów stanów depresyjnych, bardzo często podkreśla się rolę realizacji własnych pasji, tworzenia relacji z bliskimi osobami i korzystania z możliwości uwolnienia swoich obaw i problemów w trakcie rozmowy, oraz regularnego uprawiania sportu. Te czynniki pomagają w zachowaniu równowagi psychicznej i unikaniu negatywnego samopoczucia oraz nadmiernego stresu.