ChAD, czyli choroba afektywna dwubiegunowa to poważne, przewlekłe i nawracające schorzenie, które charakteryzuje się występującymi na przemian stanami depresyjnymi oraz stanami silnego pobudzenia. Bywa, że występują pomiędzy nimi okresy remisji, kiedy chory nie doświadcza dolegliwości lub występują one w nieznacznym stopniu.
ChAD może przebiegać w nieco odmienny sposób u różnych osób, ale nieleczona na dłuższą metę potrafi całkowicie zniszczyć życie zarówno zawodowe, jak i osobiste. Stąd też, warto znać objawy charakterystyczne dla tej choroby, tak by móc zacząć działać już we wczesnym jej stadium.
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej trudno jest sklasyfikować w jednoznaczny sposób. Wszystko zależy tu od indywidualnego przypadku chorego, sfery życia, czy też aktualnej fazy choroby. I tak, okres depresji u większości osób przejawia się w przygnębieniu, skrajnym pesymizmie, zaburzeniach odżywiania, kłopotach ze snem, zaniżonej samoocenie. Z kolei przejście do fazy hipomaniakalnej oznacza zwrot o 180 stopni, co oznacza, że chory nagle zaczyna odczuwać nieuzasadnioną euforię, rozpiera go energia. Warto podkreślić, że artyści, których ta jednostka chorobowa dotyka wyjątkowo często, tworzą swoje najlepsze dzieła właśnie w okresie hipomanii.
Dalej może mieć miejsce faza manii, którą charakteryzują chaotyczne i wysoce ryzykowne działania. Jest to etap, w którym pacjent często traci nad sobą kontrolę i może zachowywać się w sposób agresywny, a nawet niebezpieczny.