Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
4 kwiecień 2016
Marta Wollek
1,612
Czym jest pracoholizm?

Pracoholizm przyjęło się uważać za chorobę XXI wieku, lecz przez lekarzy jest on uznawany za zwykłe uzależnienie. Wiele osób nie dostrzega potencjalnych zagrożeń pracoholizmu, jako że praca uważana jest za jedną z najważniejszych wartości w dzisiejszym społeczeństwie. Jednak traktowanie osiągnięć na polu zawodowym jako jedynego wyznacznika jakości naszego życia może prowadzić do wystąpienia zaburzeń psychicznych, a w efekcie do powstania uzależnienia od pracy.

Na czym polega pracoholizm?

Mechanizm działania pracoholizmu opiera się na zasadach podobnych jak w przypadku uzależnienia od używek, z tym że objawia się on jedynie na polu ludzkiej psychiki. Chory odczuwa ciągłą potrzebę pracy oraz wyznaczania sobie coraz trudniejszych celów do zrealizowania na polu zawodowym. Co więcej, nie jest on w stanie przestać myśleć o czekających go obowiązkach, przez co cierpi nie robiąc nic produktywnego. Dla osoby chorej praca staje się ucieczką od otaczających ją problemów – zamiast stawić czoła swoim troskom lub skorzystać z pomocy bliskich osób lub specjalistów, pracoholik oddaje się pracy.

Pracoholicy często zdają sobie sprawę ze swojego uzależnienia, jednak bez podjęcia odpowiednich kroków nie są w stanie poradzić sobie z nałogiem. W celu zwalczenia uzależnienia potrzebna jest specjalna terapia oraz pomoc ze strony psychoterapeuty. Wyleczenie może zająć nawet kilka miesięcy, lecz jest możliwe do osiągnięcia przez niemal każdego, kto cierpi z powodu pracoholizmu.

About the author