Czynniki stresogenne, jak sama nazwa mówi, są to czynniki przyczyniające się do pojawiania reakcji stresowej i ogólnego napięcia organizmu.
Można wyróżnić dwa ich rodzaje, a dokładnie czynniki fizyczne (na przykład fizjologiczne lub anatomiczne) oraz psychologiczne. Nie da się ukryć, że stres jest zjawiskiem, który towarzyszył człowiekowi od zawsze. I choć jego fizjologia pozostaje wciąż taka sama, to ciągle pojawiają się jednak coraz to nowsze czynniki stresogenne. Kiedyś ludzie odczuwali stres głównie z powodu działania czynników wspomagających ich przetrwanie. Chodziło o zdobycie pokarmu i pokonanie lub ucieczkę przed wrogiem. Współcześnie, czynniki stresogenne koncertują się raczej w rejonie życia społecznego, będąc w dużej mierze związanymi ze zjawiskiem zwiększającej się wciąż przestępczości oraz przeludnienia.
Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje stresu, spośród których każdy wywoływany jest przez czynniki stresogenne. Mowa tu o stresie biologicznym oraz tym emocjonalnym. I tak jak ten pierwszy jest tylko chwilową, mobilizującą do działania reakcją organizmu, tak ten drugi, jeżeli utrzymuje się dłużej, wówczas może prowadzić do poważnych spustoszeń w człowieku, o czym mógł zapewne przekonać się już niejeden z nas.
Gdyby chcieć wymienić niektóre z bardziej istotnych dzisiaj czynników stresogennych, należałoby wymienić następujące zjawiska: bezrobocie lub środowisko i problemy związane z wykonywaną pracą, konflikty zbrojne, ciągły pośpiech, problemy rodzinne.