Kryzys psychologiczny to specyficzna i ekstremalna reakcja człowieka na spotykającą go trudną sytuację. Nie jest on diagnozowany jako choroba czy zaburzenie, ponieważ stanowi naturalną odpowiedź zdrowego organizmu na przełomowe sytuacje w życiu.
Towarzyszy mu silny niepokój, napięcie nerwowe i lęk przed przyszłością. Często jest on powiązany z koniecznością podjęcia ważnej decyzji, obrania określonej drogi czy dokonania ważnego wyboru. Bezsilność, jaką odczuwa się w momencie kryzysu, utrudnia podjęcie opisanych działań i powoduje chwilowe załamanie.
Zdaniem psychologów, kryzys jest niezwykle często punktem zwrotnym w życiu człowieka, który toruje mu drogę do rozwoju, pozwala zmienić punkt widzenia, wzbudzić mobilizację i chęć do działania, czy nawet odnaleźć nowy sens w życiu. Dlatego też niezwykle ważne jest jego właściwe przepracowanie i podjęcie działań, które pomogą wyjść z kryzysu w sposób najlepszy z możliwych. Metody zaradcze zależne są od indywidualnych cech osobowości, gdyż niektóre osoby z łatwością samodzielnie pokonują przeszkodę, zwiększając tym samym poczucie własnej wartości, inne spychają problem do podświadomości, a jeszcze inne załamują się całkowicie. Jeśli mamy poczucie, że z kryzysem psychologicznym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie o własnych siłach, warto jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty.