PTSD to skrót od angielskiego określenia Posttraumatic Stress Disorder, które w języku polskim tłumaczy się jako zespół stresu pourazowego. Nazwa ta oznacza schorzenie dotykające w głównej mierze osób będących po trudnych przejściach, ludzi którzy w niezbyt odległej przeszłości doświadczyli traumatycznego zdarzenia, jakim jest na przykład poważny wypadek samochodowy, atak terrorystyczny, czy utrata bliskiej osoby.
Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia są dla ludzkiego organizmu wielkim szokiem i znacząco zaburzają jego normalne funkcjonowanie. Skutkiem ubocznym ich bezpośredniego doświadczenia może być właśnie właśnie PTSD, będące jednocześnie swego rodzaju reakcją obronną układu nerwowego przed zagrożeniem.
Zespół stresu pourazowego bardzo często objawia się tym, że chory na nowo odtwarza w pamięci nieprzyjemne wydarzenia, przeżywając przy tym ten sam strach i te same negatywne emocje, których wtedy doświadczył. Traumy mogą powracać zarówno w snach, jaki i podczas codziennego życia, nierzadko pojawiając się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Człowiek dotknięty PTSD doznaje pewnego odrętwienia ( tak fizycznego, jak i psychicznego), bardzo często izoluje się od innych ludzi, wciąż odczuwa napięcie i zagrożenie. W skrajnych przypadkach u takiej osoby mogą pojawić się nawet myśli samobójcze, dlatego bardzo ważne jest, by niezwłocznie udać się z tym problemem do sprawdzonego terapeuty. Terapia jest tu bowiem jedyną prawdziwie skuteczną pomocą – wszak problem tkwi przede wszystkim w psychice.