Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
4 luty 2015
Marta Wollek
985
jak mogą objawiać się stany lękowe? jakie mogą być rodzaje lęków? czego można się bać? czym różni się strach od lęku?

Wszelkie choroby na tle nerwicowym oraz lękowym stanową poważny problem zarówno dla chorego jak i dla otoczenia, w którym on funkcjonuje. Te najbardziej popularne to m.in. stany lękowe, które często permanentnie uwidaczniają dysfunkcje dotyczące emocji, zdrowia fizycznego, zachowania czy myślenia.

Mają ogromy wpływ na nasze samopoczucie, a nawet bywa, że same je kreują. Lęki mogą objawiać się na różny sposób, a w głównej mierze zależą od źródła danego zaburzenia. Tak więc gdy człowiek zaczyna tworzyć wyłącznie „czarne scenariusze” dotyczące najbliższych mu osób, ich ewentualnej choroby, czy niepowodzeń i gdy natłok tych myśli powoduje spadek dobrego samopoczucia możemy mieć do czynienia z „zespołem lęku uogólnionego”. Inna sytuacja tyczy się napadu paniki, wtedy objaw ten podepniemy pod „zespół lęku napadowego”, który również jest specyficznym stanem lękowym – trudnym do wyeliminowania. Bywają również zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli tzw. natręctwa w postaci uciążliwych myśli czy gestów. Osoby cierpiące na zaburzenia dysocjacyjne mogą zauważyć objawy, które sugerują występowanie różnych chorób somatycznych (fizycznych). Oczywiście natężenie oraz częstotliwość powyższych objawów jest indywidualną cechą każdego człowieka i umiejętnością jego radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Same objawy mogą przebiegać w sposób ostry lub przewlekły, niemniej im dłużej odczuwamy lęki tym większe prawdopodobieństwo, że odbije się to niekorzystnie na naszym zdrowiu. Lęku nie można mylić ze strachem, gdyż – jak podkreślają specjaliści – ten drugi jest bardziej niebezpieczny. Na czym polega różnica ? Lęk rodzi się wewnątrz człowieka i często dotyka sytuacji, które nie budzą większego zagrożenia. Wywodzi się z uczuć i sytuacji, z którymi na co dzień nie potrafimy sobie poradzić, podświadomie kreuje odczuwanie skrajnych emocji i tworzy konflikt potrzeb. Natomiast strach to naturalna reakcja na rzeczywiste zagrożenie płynące z zewnątrz. Jego objawy są łatwo zauważalne, a niekiedy ściśle związane z fizjologią m.in. szybkie bicie serca, drżenie rąk, zmiana tonu głosu, zaczerwienienie, pot itp.

About the author